29. září 2021 Přihlásit se  
 
MenuLeft.jpg
MenuRight.jpg
 
  Enter Title Minimalizovat


DNES – 30.května 2006

Vzdělávat se zdarma? Ve Studnici

Plzeňské sdružení nabízí šanci nezaměstnaným lidem a ženám na mateřské

Lenka Pechlátová

Plzeň (pel) – Zdarma se vzdělávat? Takovou šanci mají v Plzni nezaměstnaní lidé nad padesát let a maminky na mateřské dovolené. Umožňuje jim to Občanské sdružení Studnice, které se snaží rozšířit kvalifikaci lidem, kteří mají při hledání práce problémy.

„Přestože míra nezaměstnanosti v Plzni klesá, počet uchazečů starších padesáti let se nemění. V současnosti dosahuje třiceti procent všech nezaměstnaných,“ říká Magdalena Čadová z Úřadu práce v Plzni. Ženy na mateřské dovolené podle ní ztrácejí kontakt s praxí a snižuje se jim tak kvalifikace.

 „Ze zkušenosti víme, že zaměstnavatelé vždy ocení, když si lidé snaží rozšířit kvalifikaci v době, kdy nepracují. Jakákoliv snaha jejich pozici na trhu práce vylepšuje,“ vysvětluje Lenka Derianová ze sdružení Studnice.

 

Výuka v jejich vzdělávacím centru je netypická. Klienti většinou studují sami prostřednictvím počítače. Mohou buď docházet přímo do centra nebo dostanou program na CD nosiči domů. „Jakmile však narazí na jakýkoliv problém, jsem jim tady celý den k dispozici a ráda jim s čímkoliv poradím,“ usmívá se asistentka výuky Jitka Petlanová.

 

Mnoho lidí má dnes stále ještě problémy s aktivním užíváním počítačů. Právě neobvyklou metodou výuky se snaží Studnice tuto bariéru prorazit. Klienti si pak mohou vybrat z kurzů zaměřených nejen na počítače, ale i na manažerské a komunikační dovednosti.

 

Ve třídě u počítače studuji i Soňa Rybáčková, maminka dvouleté dcerky. Myslí si, že znalost počítačových programů jí jednu při hledání práce určitě pomůže. „Největší výhodou Studnice je školka, ve které mi při výuce pohlídají dítě,“ pochvaluje si Soňa Rybáčková.

 

Projekty sdružení Studnice jsou spolufinancovány Evropskou unií a státním rozpočtem České republiky.

 


 

 Plzeňské léto – 11.července 2006

Vzdělávání zadarmo

Již jen do konce měsíce budou mít maminky na mateřské dovolené a takzvaní padesátníci možnost bezplatně se vzdělávat v zacházení s počítačem a dalších dovednostech nezbytných pro dobré uplatnění na trhu práce. Projekt Spring, zaměřený na matky s dětmi na a těsně po mateřské dovolené, navštívilo do začátku roku více než 100 klientek. Sedmdesát z nich úspěšně absolvovalo vzdělávací kurzy v oblasti práce na PC, komunikačních a prezentačních dovedností a obdrželo certifikát o složené závěrečných zkoušek.

 Rovněž projekt Vzdělávání padesátníků, zaměřený na nezaměstnané po padesátce, se setkal s dobrým ohlasem. I zde měli klienti možnost vyzkoušet si pod vedením zkušených lektorů práci na PC a osvojit si základy běžných počítačových programů jako Word, Excel, Outlook.

Od srpna plánuje občanské sdružení Studnice, organizátor kurzů, zahájit nový projekt, tentokrát zaměřený na absolventy, kteří aktuálně nemohou nalézt zaměstnání. Forma a obsah výuky budou přizpůsobeny této věkové skupině, takže se budoucí zájemci mohou těšit například na kurz počítačové fotografie či na kurz zaměřený na tvorbu webových stránek.

 Díky tomu, že všechny projekty jsou spolufinancovány Evropskou unií a státním rozpočtem České republiky, mají klienti možnost docházet do centra a vzdělávat se zcela bezplatně.
(Bližší informace o projektech mohou zájemci získat na internetových stránkách www.matky.cz a www.50nici.cz.).

 


 

 Máma pěti dětí stihla osm kurzů

 

Občanské sdružení Studnice rozjelo vzdělávací projekt. Má pomoci maminkám malých dětí a také padesátníkům.

 Autor: Květa Matějovcová

Plzeň/Rokycany – Gabriela Soukupová je jednou ze stovky žen na mateřské dovolené, které se od začátku roku zapojily do projektu občanského sdružení Studnice. Patří taky k sedmdesátce těch, které vzdělávací kurzy zaměřené na práci s počítačem a komunikační a prezentační dovednosti úspěšně absolvovaly. Projekt, spolufinancovaný Evropskou unií a českým státním rozpočtem, má pomoci právě maminkám malých dětí a lidem, kteří překročili padesátku, k uplatnění na trhu práce.

„Mám certifikát z osmi kurzů. Zvládla jsem i podvojné účetnictví, i když toho jsem se nejvíc bála,“ říká Gabriela, která má pět dětí od desetileté dcerky po jedenáctimesíční miminko. Kurzy dostala na cédéčku, a tak studovala především doma. „Byla jsem spokojená, i manžela to zajímalo a hodně mu to dalo,“ hodnotí nabyté znalosti, které prý využije při pomoci v manželově firmě. Pětinásobná maminka chválí také lidský přístup při konzultacích a v době zkoušek. „Čtyřikrát mi hlídali děti,“ říká žena, která tak využila také hlídání potomků.

 Vzdělání zadarmo nabízela Studnice už loni na podzim v Rokycanech a Plzni. Ještě tento měsíc mají podle ředitele tohoto občanského sdružení Jiřího Lacigy potencionální klienti šanci zapsat se do jeho bezplatných programů. „Kvůli obrovskému zájmu jsme projekt prodloužili,“ říká Pavel Škarban ze Studnice s tím, že právě mladé matky projevily velký zájem o kurz podpory práce s informacemi, počítačové kurzy a tréninky komunikačních a prezentačních dovedností.

 

V srpnu už Studnice zahájí nový projekt, zaměřený na absolventy. „Forma a obsah výuky jsou přizpůsobeny této věkové skupině. Budoucí zájemci se mohou těšit například na kurz počítačové fotografie nebo na kurz zaměřený na tvorbu webových stránek“, láká Škarban mladé, kteří zrovna nemohou sehnat práci. Podrobnosti o projektech lze najít na webech www.matky.cz a www.50nici.cz nebo na telefonu 378 229 411.

 


 

www.skolaonline.cz - 20.září 2006

KAM PO ŠKOLE – text celého článku, zveřejněného v sekci „Student – jsem absolvent – a co dál?“ je k dispozici zde: http://www.skolaonline.cz/scripts/detail.php?id=5133

 


 

 www.plzen-city.cz, 13.září 2006

Vzdělávání pro absolventy a matky na mateřské dovolené

Celý text článku, který byl zveřejněn v sekci Aktuálně, je k dispozici zde: http://info.plzen-city.cz/article.asp?itm=11419

 


 O bezplatnou výuku na počítači je zájem

 PLZEŇ (pab) – Už jen do konce měsíce budou mít matky na mateřské dovolené a lidé nad padesát let možnost bezplatně se vzdělávat v zacházení s počítačem a dalších dovednostech nezbytných pro dobré uplatnění na trhu práce.

„Mají poslední možnost se zapsat do bezplatných vzdělávacích programů, řekl ředitel občanského sdružení Studnice Jiří Laciga.Od začátku roku navštívilo projekt více než sto matek na mateřské dovolené nebo těsně po ní.

„Sedmdesát z nich úspěšně absolvovalo vzdělávací kurzy v oblasti práce na PC, komunikačních a prezentačních dovedností a obdrželo certifikát o složení závěrečných zkoušek,“ uvedl Laciga. Od srpna plánuje občanské sdružení Studnice zahájit nový projekt, tentokráte zaměřený na absolventy, kteří aktuálně nemohou nalézt zaměstnání. „Forma a obsah výuky jsou přizpůsobeny této věkové skupině, takže se budoucí zájemci mohou těšit například na kurz počítačové fotografie či kurz zaměřený na tvorbu webových stránek, upřesnil ředitel sdružení.

Všechny projekty jsou spolufinancovány EU a státním rozpočtem Česka. Bližší informace o projektech mohou zájemci získat na internetových stránkách www.matky.cz a www.50nici.cz.

 
  
 
FooterLeft.jpg
Copyright © 2010 Občanské sdružení STUDNICE   
  
FooterRight.jpg